Americká sonda se pokouší přistát na rudé planetě

26.11.2018

Průzkumnou sondu InSight patřící americkému Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA čeká ten nejnáročnější úkol z její mise. K Marsu už dorazila, ale je tam potřeba úspěšně přistát, což by měly unikátním způsobem zaznamenat i její kamery. 

Sonda za šest měsíců urazila zhruba 480 milionů kilometrů, připomíná NASA. Mise za 850 milionů dolarů (19,4 mld. Kč) probíhala až dosud hladce, okolo pondělní osmé hodiny večerní našeho času se teprve začne dít to hlavní.

Ještě před přistáním musela InSight provést pár korekcí svého kurzu.

Manévr řídkou atmosférou

"Od průniku vrchními vrstvami atmosféry až po dosednutí je třeba bezchybně provést tisíce kroků. Jen to zaručí úspěch mise," řekl minulý týden pro server Space.com Rob Manning z Laboratoře tryskových motorů v kalifornské Pasadeně. Atmosféra Marsu je daleko řidší než na Zemi a manévr komplikuje nedostatek odporu.

Prvním kritickým krokem je oddělení kapsle se sondou od raketového pohonu. Tento manévr začne sedm minut před dotekem marsovské atmosféry, pokud vše půjde podle plánu. Korekce letu musí být absolutně přesná, aby sonda zahájila sestup pod 12stupňovým úhlem.

"Prudší klesání by kapsli rozžhavilo a rozbila by se o povrch. Při mírnějším náklonu by se odrazila od atmosféry," vysvětlil Manning.

Poté se má sonda rozžhavit na 1000 °C a značně zbrzdit. Asi 16 kilometrů nad povrchem vypustí kapsle nadzvukový padák. Jakmile bude venku, pyropatrony odpálí tepelný štít. O deset vteřin později další tři miniexploze aktivují přistávací nohy sondy.

Jen 1,6 kilometru nad povrchem sonda opustí kapsli a zažehnou se sestupové motory. Hlavní je uniknout z dosahu rotujícího padáku a kapsle. Poslední fází je přistání v marsovské oblasti Elysium Planitia, tedy na "Rajské pláni". Motory musejí zhasnout v okamžiku dosednutí, jinak InSight zvrhnou na záda. [celá zpráva]

Na Zemi se pak čeká na "první telefonát domů". Na definitivní potvrzení úspěchu však mohou odborníci čekat až několik hodin.

Zavrtat se do hlubin

Je to první americké zařízení s úkolem přistát na Marsu od roku 2012, kdy tam začalo operovat vozítko Curiosity. A jako první lidský výtvor má studovat nikoli povrch s cílem najít život. Úkol sondy InSight je jiný: zkoumat vnitřek rudé planety. Pod povrch se má doslova zavrtat.

Stacionární robotický modul je vybaven také zařízením včetně senzorů, jimiž se bude měřit tepelný tok v planetární kůře či zaznamenávat pomocí superpřesných seizmometrů "marsotřesení", pokud tedy existuje.

"Půjde o první proklepnutí Marsu za 4,5 miliardy let jeho existence," uvádí NASA.


Je to už 60 let, kdy těsně před startem Vostoku 1 zahlásil Jurij Gagarin: "Jedeme." Otázku, jak vypadá Země z vesmíru, dostal první kosmonaut Jurij Gagarin asi nesčíselněkrát a jeho odpověď vstoupila do čítanek. K legendárnímu letu odstartoval 12. dubna 1961 v kosmické lodi Vostok 1, na Zem se vrátil po 108 minutách.

Společnost SpaceX poprvé dopraví lidskou posádku k vesmírné stanici ISS. Využije k tomu několik let testovanou vesmírnou loď Crew Dragon. Je to navíc poprvé po devíti letech, kdy vesmírné plavidlo dopraví posádku do vesmíru z amerického území. Crew Dragon měl původně odstartovat ve středu 27. května ve 22:33 SELČ z Kennedyho vesmírného střediska na...

@2020 Gdanyx Productions
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky