"Zjistili jsme, že tato galaxie je skutečně monstrózní galaxií s podobným množstvím hvězd, jaké má například naše Mléčná dráha, ale kypící novou aktivitou - nové hvězdy tam vznikají asi stokrát rychleji než v naší vlastní galaxii," uvedl spoluautor studie Ivo Labbé, astronom z australské Swinburne University v Melbourne.
Objev otevírá zcela nový výzkum. Astronomové nyní musí především zjistit, jestli je tento yetti unikátní, nebo jich existuje více. "Tyto jinak ukryté galaxie jsou opravdu fascinující; musím pořád přemýšlet o tom, jestli to není jen vrcholek ledovce. Co když na nás čeká úplně nový typ galaxií a jen se těší, až je objevíme?" komentovala objev další ze spoluautorek práce, astronomka Kate Whitakerová.
Odpovědi přinese Webb
Vědci mají naději, že na tyto otázky dostanou v dohledné době odpovědi. V průběhu roku 2021 by totiž měl být vypuštěn vesmírný dalekohled Jamese Webba - a ten bude schopný stopy po takových galaxiích zaznamenat. "Dalekohled bude schopný proniknout závojem prachu, takže se dozvíme, jak velké tyto galaxie opravdu jsou a jak rychle se zvětšují - jen tak dokážeme pochopit, proč je naše modely nedokázaly předpovědět," dodala Williamsová.