NASA SPOLU S TÝMEM AMATÉRŮ OBJEVILA NOVOU ZEMI LEŽÍCÍ 226 SVĚTELNÝCH LET OD NÁS V IDEÁLNÍ ZÓNĚ PRO ŽIVOT

09.01.2019

K objevu byla využita data z vesmírného teleskopu Kepler, dále práce dvou specialistů z NASA a týmu amatérských astronomů. Těm všem se pak podařilo odhalit novou "Super Zemi". 

Objevený systém nese jméno K2-288 a obsahuje dvě chladné hvězdy typu M / NASA
Objevený systém nese jméno K2-288 a obsahuje dvě chladné hvězdy typu M / NASA

Nový objev má přibližně dvojnásobnou velikost než Země, nese jméno K2-288Bb a tento nový svět je lokalizován v (pro potenciální život) atraktivní zóně. To samozřejmě zvyšuje naše naděje objevit jiný život.

Nová "Super Země" je od nás 226 světelných let daleko a to směrem ke konstelaci Taurus (Býk). Je možné, že to bude planeta kamenitá, je nicméně ale také možné, že je velmi bohatá na plyny (a bude podobná Neptunu).

Co o ní víme ještě? Planeta leží v systému, který je vícenásobnou hvězdou (takže to je systém dvou nebo více hvězd navzájem provázaných gravitační silou). Systém nese jméno K2-288 a obsahuje dvě chladné hvězdy typu M, jež od sebe dělí asi tak 8,2 miliard kilometrů, což je cca šestinásobek vzdálenosti Saturnu a Slunce.

Jasnější hvězda má pouze polovičku váhy i velikosti, než naše Slunce, zatímco slabší kolegyně má jen třetinu velikosti a rozměrů Slunce. Nová planeta K2-288Bb obíhá menší a tmavší hvězdu, a to každých 31,3 dní.

Pro všechny vědce a astronomy je to určitě svátek, protože podobně velké planety jsou mezi exoplanetami velmi vzácní hosté: "Je to rozhodně mimořádný objev i zážitek s ohledem na to, jak byla nalezena. Navíc, nachází se v ideální zóně pro život a vůbec to není běžná planetární velikost."

A jak se daří teleskopu Kepler? Je stále součástí mise pátrající po dalších exoplanetách. Již jich nalezl od roku 2014 tisíce, z nichž je asi tak 30 v "obyvatelné zóně". Aktuálně je nalezeno 5000 kandidátů na exoplanety, z nichž je 2500 potvrzeno. Nyní se (v rámci druhé části své mise a po mírných technických obtížích) soustřeďuje Kepler na exoplanety u tmavších červených trpaslíků.


Objevený systém nese jméno K2-288 a obsahuje dvě chladné hvězdy typu M / NASA
Objevený systém nese jméno K2-288 a obsahuje dvě chladné hvězdy typu M / NASA

Je to už 60 let, kdy těsně před startem Vostoku 1 zahlásil Jurij Gagarin: "Jedeme." Otázku, jak vypadá Země z vesmíru, dostal první kosmonaut Jurij Gagarin asi nesčíselněkrát a jeho odpověď vstoupila do čítanek. K legendárnímu letu odstartoval 12. dubna 1961 v kosmické lodi Vostok 1, na Zem se vrátil po 108 minutách.

Společnost SpaceX poprvé dopraví lidskou posádku k vesmírné stanici ISS. Využije k tomu několik let testovanou vesmírnou loď Crew Dragon. Je to navíc poprvé po devíti letech, kdy vesmírné plavidlo dopraví posádku do vesmíru z amerického území. Crew Dragon měl původně odstartovat ve středu 27. května ve 22:33 SELČ z Kennedyho vesmírného střediska na...

@2020 Gdanyx Productions
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky